Halkbank adı altında dolandırıcılık çok dikkatli olun Bugün sabah iş yerine geldiğimde gelen mailler var mı diye bakmak için mail adresimi açtım bir baktım HALKBANK E-mesaj başlıklı e-mesaj@halkbank.com.tr mail adresinden gelen bir mail var.

Maili açtım baktım. Gelen mail içeriği aşağıdaki gibi ilk başta dolandırıcılık olduğunu düşündüm mail adresini kontrol ettiğimde mail adresi halkbank domain adresine ait. Gerçek olmak ihtimali var mı acaba diye düşünmeye başladım.

Halkbank mail dolandırıcılığı

İyi Günler,
Lütfen hesabınıza 185.440,00-USD aktarımı için ekli SWIFT mesajını bulun. Lütfen bu e-postaya yanıt göndermeyin.
ve ihtiyaç halinde Şubenizle irtibata geçiniz.
Saygılarımızla,
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

http://www.halkbank.com.tr

Ayrıca 2 adet ekte dosya var acaba dedim biri bana para mı gönderdi 🙂 ekteki dosyaları indirdim sıkıştırılmış dosya dosyaları açmadan virüs programı ile tarayınca trojan virüsü algıladı ikisini de karantinaya aldı hemen. Ayrıca .exe uzantılı dosyalar yani yanlışlıkla biri yüklese veya bilemeden tıklasa bilgisayarındaki tüm bilgiler dolandırıcıların eline ulaşacak.

Kesinlikle böyle şeylere inanmayın direk halkbank müşteri hizmetlerini arayıp sorun gerçekten böyle birşey var mı diye eğerki yok kesinlikle bize ait değil derlerse en azından hem size zarar gelmez hemde halk bank güvenliği artırmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Halkbank sms dolandırıcılığı

Birde halkbank sms dolandırıcılığı var dolandırıcılar kendilerini halkbank adı ile gösterip sizin güveninizi kazanıp bir anlık boşluğunuzdan faydalanmaya çalışıyor. Peki bu nasıl oluyor derseniz. İnsanların telefonlarına mesaj gönderiyorlar sanki halkbank gönderiyor gibi.

Örnek; Sayın müşterimiz düzenli fatura ödemelerinizden dolayı adınıza tanımlanan Galaxy S5 cep telefonunuzu ve 500 dk’nızı aktifleştirmek için 08508111079 u arayınız.

Bilgilendirme: Değerli müşterimiz, Bankamız linkler, SMS ve e-posta aracılığıyla ODÜL VAADİYLE sizden hiçbir şekilde kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi talep etmemektedir. Bankamız adı ve logosu kullanılarak Bankamız tarafından gönderilmiş gibi gösterilen dolandırılıcılık amaçlı linkler, SMS, e-posta iletilerindeki linklere tıklamayınız. Lütfen İnternet Bankacılığını kullanırken http://www.halkbank.com.tr adresine girdiğinizden emin olunuz. Şüpheli durumlarda 0850 222 0 400 Halkbank Diyalog’u arayabilirsiniz. Mersis: 0456000468500132 B002

Yukarıda halk bankası müşterilerine gönderdiği mesaj aslında halkbankta bunun farkında ama ellerinden bir şey gelmiyor onlarında burada en büyük görev biz kullanıcılara düşüyor yapmamız gerekenler temkinli ve bir o kadarda dikkatli olmamız gerekiyor.

Yukarıdaki örnekteki gibi buna benzer bir sürü dolandırıcılık çeşitleri var mesela halkbank sitesinin aynısını yapmış size mesaj atıyor 50 TL kazandın internet şubesine gir kazan diye sende mesajdaki linke tıklıyorsun aslında mesajdaki link dolandırıcıları yaptığı kopya site ve siz halkbank sitesine giriyorum sanıyorsunuz. Girdiğiniz tüm bilgiler dolandırıcıların eline ulaşıyor ve sizin halkbank online işlemlerinize kolaylıkla giriş yapıp paranızı dolandırıyorlar.