Herkese merhaba bugünkü konumuz fiat albea 1.4 lpg yakıt tüketimi yani az mı yakıyor çok mu yakıyor veya ne kadar yakıyor gibi sorularınızın tüm cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Atiker marka lpg mevcut depoda hiç gaz kalmayana kadar aracı kullandık daha sonra bir benzinlikten ucuz lpg bulduk normalde litresi 3.54 TL bizim aldığımız yer 3.25 TL depoyu tam doldurduğumuzdan 112 TL para verdik ve lastik havalarımızı dört lastikte 32 olacak şekilde kontrol ettik daha sonra kilometreyi sıfırlayıp yola çıktık.

İki şoför var araçta ayrıca arkada iki kişi yani toplamda dört kişi ve arabanın bagaj tıka basa dolu bagaj yetmeyince arka koltuğun ortasına da valizleri dizmiştik. Kısacası anlayacağınız araba ağzına kadar dolu tam yük gidiyoruz. Arabanın arka tekerler çöktü ön kalktı 🙂

İlk şoförümüz agresif araba kullanıyor allahtan araba 1.4 motor olduğu için ani hızlanma ve sürat yapamıyor. Vitesi 100 – 150 km boyunca hiç beşinci vitese atmadı hep dördüncü viteste 100-110 km hızla gitti. Tabi devir saati dört – beş bin devir aralığında motor bağırıyor bazen dahada yükseliyor. kısacası arabanın canına okuyor 😀

Sonunda bir yerde durduk yemek yemek için yemeğimizi falan yedikten sonra ikinci şoför geçti direksiyona bu şoförümüz çok sakin ve düzgün kullanıyor arabayı 90-100 km bazen 110 hız yapıyor motor hiç bağırtmadı. Bu şekilde hiç durmadan tamı tamına 524 kilometre yol yaptık ve lpg bitti.

Şimdi şehir dışı yakıt tüketimi hesap yapma zamanı depo tam boşken 112 TL depo doldurduk depo tam bittiği zaman ise kilometre sayacı 524 kilometre gösterdi.

Yakıt tüketimi; 112 TL / 524 KM = 0.213 kr

Yukarıda bahsettiğim şeyleri hesaba kattığımızda ayrıca akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek zamlardan sonra bana kalırsa bu kadar en az yakan benzinli araba düşünmüyordum. Benim tahminim en az 0.30 – 0.35 kr arasıydı.

Fiat albea 1.4 şehir içi yakıt tüketimi

Yukarıdaki şehir dışı hesaptı peki fiat albea 1.4 şehir içi yakıt tüketimi nasıl diye soracak olursanız yaz günü normal kullanımda 0.35 kr civarında yakıyor.

Albea 1.4 kullanıcı yorumları

Bir albea 1.4 kullanıcısı olarak yorumumu soracak olursanız yakıt konusunda gerçekten 1.4 motoru çok çok iyi ayrıca devride çok iyi kullanıcıyı yormuyor rampalarda kolay kolay bayılmıyor. Motor sessiz çalışıyor bu çok iyi birşey bence.

Sağlamlık konusuna gelirsek iyi değil ama kötüde değil ekonomik bir araç ayrıca yüksek olduğu için rahat rahat gezebilirsiniz altı sürme derdi olmaz.

Yedek parça konusunda ise çoğu arabaya göre fiyatı uygun işçiliği kolay her usta yapabilir.

Albea 1.4 yakıt tüketimi konusunda belki konuyu çok uzattım ama benim yapımda bu içimden geldiği gibi anlatmayı seviyorum ve insanlarında bilgi sahibi olup hata yapmamalarını isterim. Sormak istediğiniz veya kafanıza takılan tüm soruları gönül rahatlığı ile sorabilirsiniz. Herkese iyi sürüşler dilerim kazasız belasız.