Ben bu WordPress ve Blogger için instagram eklentisi tarz yazılar yazmaktan zerre haz almıyorum. Haz almama sebebim blog üzerinde hali hazırda düzgün çalışan bir eklentinin (widget) kafasına göre bir güncelleme geçirmesi. O güncellemeyi sorunsuz şekilde atlattıysa, benim için de sorun yok. Fakat, ama, lakin aklayayım derken b.klayayım bir durum oluştuysa fenalık geçiriyorum.

Yarım saat kadar evvel blogun header bölümüyle ilgilenirken sayfayı yenilediğimde Instagram widgetinin altında
“Urgent: WEBSTA has upgraded their Instagram widgets. To continue using the widget after June 2016, please regenerate your code for free at WEBSTA WIDGETS.” şeklinde bir yazı gördüm. Yani diyor ki: Canım kardeşim, biz bu WEBSTA widgetinde güncelleme yaptık, siteyi ziyaret edip kodunu güncellemezsen Haziran 2016’dan sonra WEBSTA widgetini verimli kullanamazsın. Ücretsiz halde kodunu güncellemen için WEBSTA WIDGETS sitesini ziyaret et.

Tamam canım ettim ne var bunda. Bugüne kadar kullanmışım. Gel gelelim benim sağ bar genişliğim biraz sıkıntılı. Kendi takıntılarımdan dolayı abidik gubidik bir genişliğe sahip. İlk widgeti oluştururken minnak görsellerin boyutların ayarları konusunda oldukça özgürdüm. Hatta 98 * 98 px gibi saçma bir değerle sığdırmıştım 3’e 3 konumda.

Sayfaya gittim. Benim bahtsızlığımdan mıdır nedir ilk açılan sayfa ya Çince ya Japonca. Hadi dedim hasbel kader devam edeyim. İngilizce’ye döndü bir yerlerde. Thumbnail size’ı gönlüme göre ayarlayamıyorum. Minimum 100 px vermek zorundayım. Ben takıntılı biriyim bak, illa benim istediğim şekilde olacak o düzen. Olmadı.
Tamam takıntımı kenara bırakayım dedim, bir iki şey denedim. Görselde “Sonrası” kısmı var ya… İşte orada eşşek kadar websta widgets yazıyor. Gelişmiş seçeneklerdeki bazı ayarlara ulaşabilmem için benden pro üyelik istiyor vs vs.

Elin adamına diyemiyorsun ki: Ben blogumda zaten çalıntı bir eklenti vs. kullanmam. Bütçem müsait olduğunda da donation(bağış)ımı muhakkak yaparım. Öte yandan zaten okuyucu o fotograflardan birine tıkladığında sen benim fotografımı kendi websitende açıyorsun. Neyin logosunu koyuyorsun webstame widgets diye… Dinlenme tesislerinde sana sormadan etmeden hortum takılı fırçayla arabanı yıkayıp, üstüne bir de emrivaki yaparak senden para bekleyen adamdan ne farkın var?!

LightWidget eklentisi

Sonra nolmuş???
Bu baskıdan sıkılan Garip Atak gitti blogger ve wordpress için alternatif instagram eklentisi aramaya başladı. Böyle dört başı mağrur olsun, takıntılarına göre düzeltebilsin falan fişman.
LightWidget‘i buldum.
Böyle bildiğin çeşit çeşit ayarı var. Fotoğrafın üstüne geldiğinde instagramda yazdığın açıklama alttan çıkabildiği gibi, biraz bekleyince komple de çıkabiliyor. Tıkladığında da kendi instagram sayfanda görebiliyorsun. Sen sağ ben selamet kısacası.

Sayfanın oralara bir yerlere de yazmışlar bu versiyon ücretsiz versiyondur, herhangi bir kısıtlama yoktur. Ücretsiz kullanacağım dersen LightWidget instagram hesabına yüklediğin fotoğrafları günlük olarak güncelliyor. 10$ verirsen bu süre 40 dakikaya düşüyor. Webstame bu işi anlık yapıyordu da yani ha saniyesinde yayınlamış ha 40 dakikada ha gün sonunda, benim için önemli olan o değil. Anlık takip etmek isteyen zaten IG hesabından takipte…

Ama, fakat, lakin! Sırf o webstame’ye gıcıklığına ve LightWidget’in beni darlamaması sebebiyle kendi çapımda yapacağım deneme sürüşünden memnun kalırsam 10$ ödeyecek miyim? Evet.

Demem o ki… Sen de benim gibi takıntılıysan ve WebstaMe seni özgür bırakmıyorsa, LightWidget’e bir uğra derim.